Frekvence Loxone RGBW dimmeru (stmívače) je 123 Hz. To znamená, že za sekundu blikne až 123x.

Veškeré stmívatelné LED pásky mají nějaký flicker. Respektive jejich stmívání funguje na principu, že v daném cyklu jsou určitou dobu zapnuté a určitou dobu vypnuté. Tomuto principu stmívání se říká PWM modulace neboli pulzně šířková modulace. Podle frekvence použité pro modulaci se určí délka jednoho cyklu.

Aby člověk (nebo telefon) flicker nevnímal, je potřeba mít vysokou frekvenci okolo 1000 Hz. O to víc šokující pro mě bylo zjištění, že komponenty Loxone mají frekvenci pouhých 123 Hz. To samozřejmě pouhým okem nepostřehnete. Nicméně při jakémkoli focení rodiny nebo natáčení videa byly na záznamu běhající pruhy. Moje podvědomí trpělo, protože přeci vím, že flicker doma rozhodně nechci. Zároveň jsem ale čerstvě investoval do řešení chytré domácnosti na platformě Loxone. Jak z toho ven? V první okamžik jsem se zhrozil, protože Loxone je znám částečně pro svůj "řízeně uzavřený" ekosystém a la Apple. Což je na jednu stranu fajn, protože to udržuje kontrolu nad kvalitou celého řešení. Někdy vám to může věci ale pořádně zkomplikovat.

Zjistil jsem, že flicker v Loxone eliminovat jde.

Naštěstí moje zděšení netrvalo dlouho a podpora Loxone mi prozradila, že frekvenci PWM stmívače Loxone RGBW Dimmeru je možné změnit speciálním příkazem. Zásahem neztrácíte záruku, ale přicházíte o EMC (Electromagnetic compatibility). Ve zkratce se jedná o sérii testování výrobku, zdali nějakým způsobem neovlivňuje škodlivě člověka, nebo instalaci samotnou. Loxone Dimmer byl testován právě při frekvenci 123 Hz.

Pokud také řešíte flicker a nechcete, aby vám vaše LED pásky při stmívání blikaly (nepostřehnutelně pouhým okem), doporučuji PWM frekvenci stmívače zvýšit. Loxone doporučuje zvolit frekvenci 600Hz. Osobně mohu doporučit svého Loxone partnera Petra Hrubana a jeho firmu Amadeo.cz, který umí pomoct s vyladěním Loxone tak, aby světlo ovládané chytré domácností bylo ohleduplné k vaším cirkadiálním rytmům - například právě zmiňovanou formou změny PWM frekvence nebo procesu míchání barev večer a v noci. Petr se o světlo a jeho vliv na člověka také velmi zajímá. Pokud nepotřebujete pomoct, ale zajímá vás čistě příkaz pro změnu frekvence PWM stmívače, můžete se také obrátit na podporu Loxone.