Je televize nepřítel kvalitního spánku? Jak to řešit + návod

Jedním z možných řešení je večer na televizi vůbec nekoukat, a to alespoň 90 minut před spaním. Mnoho z nás si ale rádo večer pustí oblíbený seriál nebo film a užije si tak chvíli odpočinku po náročném dni. Zde ovšem nastává komplikace.

Televize jsou navrženy tak, aby nám nabídly krásné barvy, poutavý kontrast a hloubku barev. Obraz televize je jasný a obsahuje všechny barvy spektra ve velké intenzitě. Bohužel, málokdo se zamýšlí nad tím, jaký vliv to má na náš spánek, ale jestli je obraz srovnatelný s IMAXem nebo ne 😊


Aby byl obraz vhodný pro spánek, neměl by obsahovat modrou barvu a tedy by měl být prakticky červeno-černý. Podobně jako dříve byly černobílé televize, pro kvalitní spánek bychom potřebovali obraz vykreslovat ideálně pouze v odstínech červené. To samozřejmě jde proti jakékoli filosofii výrobců TV, kteří se snaží nám poskytnout co nejlepší obraz.

Řešením jsou brýle nebo aplikace

Chcete-li večer sledovat televizi, budete muset přijmout kompromis v obrazové kvalitě. Toho můžete dosáhnout buď použitím brýlí proti modrému světlu, které vám odfiltrují modré a zelené spektrum, nebo speciální aplikací pro úpravu obrazu televize. Podívejme se na druhou možnost.

Pokud máte televizi s operačním systémem Google TV (dříve Android TV), můžete si televizi upravit tak, aby byla šetrná k vašemu cirkadiánnímu rytmu.
Na televizi s tímto operačním systémem si stáhněte v obchodě aplikaci Twilight: Blue light filter.

V prvním řádku na v Android TV vidíte seznam aplikací. Po nainstalování se vám tam objeví také aplikace Twilight.

Po instalaci aplikaci spusťte a nastavte. V první části nastavíte časy, kdy chcete modré světlo filtrovat. Můžete si zvolit, aby se televize řídila podle západu slunce nebo podle vlastního časového rozmezí.
 
Následuje samotné nastavení barev. Zde doporučujeme v aplikaci Twilight na vaší TV nastavit:

  • teplotu filtrování (color temperature) - 1000 kelvinů
  • intenzitu (intensity) - 80
  • potemnění obrazovky (screen dim) - 70

Tímto nastavením dosáhnete toho, že obraz bude velmi červeno-černý. Zůstanou zde drobné pozůstatky barev, včetně modré, ale její množství bude minimální. Navíc díky potemnění obrazovky bude celkový dojem méně zářivý a na vaší sítnici dopadne výrazně méně světla.

Takhle vypadá zbytkové spektrum z TV. 

Pokud televizi s Google TV OS nemáte, je možné ji velmi snadno rozšířit o tento systém. Existuje zařízení Google Chromecast s Google TV, které se nyní ve FullHD verzi prodává za 1000 Kč a ve 4k verzi okolo 1500 Kč. Tohle zařízení připojíte do HDMI portu vaší televize a získáte prostředí Google TV. Do něj můžete instalovat aplikace a jednu z nich použít pro filtrování modré složky světla.

Jediná nevýhoda je, že musíte následně obsah (filmy, seriály apod.) konzumovat přes Google Chromecast. Tedy používat například Netflix, HBO apod. Pokud se přepnete na normální televizní vysílání, televize neběží přes Chromecast a tedy vám nemá co filtrovat modrou složku světla. Zatímco pokud máte celou televizi s operačním systémem Google TV, tato televize vám bude filtrovat i běžné anténní vysílání.

Pokud nemůžete filtrovat obraz přímo na své televizi, existuje již zmíněné řešení – brýle pro filtrování modrého světla. Když si je nasadíte při sledování televize, nahradí filtr na televizi filtrem před vašima očima.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoli z těchto možností, důležité je pamatovat na to, že kvalita našeho spánku je klíčová pro naše zdraví a pohodu. A že televize je opravdu velkým zdrojem modrého světla. Pokud si tedy večer chcete dopřát relaxaci u televize, zvažte použití jedné z uvedených metod, abyste minimalizovali negativní vliv modrého světla na váš spánek a zdraví. Protože i po koukání na televizi samozřejmě usnete, ale spánkové hormony se začnou vyplavovat s velký zpožděním, spánek nebude tak zdravý a ráno se vám nebude dobře vstávat.