Otázka: Kam mám žárovku dát?

Odpověď: Určitě máte nějakou lampičku se standardním závitem E27 nebo menším E14. Tam si žárovku umístíte a ve večerních hodinách vypnete hlavní světlo a budete používat toto světlo z lampičky

Otázka: Kam přesně mám lampičku se žárovkou bez modré složky světla umístit?

Odpověď: V první řadě chceme říct, že už nepřítomnost modré složky v bílém světa je krok správným směrem nezávisle na jeho umístění. Evolučně je ale nejlepší, aby světlo večer bylo umístěno nízko či až ideálně u podlahy. Rádi vám poradíme s konkrétním umístěním u vás doma se službou světelný audit. Obecně ale například v obývacím pokoji lze typicky umístit lampičku na televizní stěnu, která bývá nízká. V ložnici doporučujeme noční stolek nebo ideálně lampičku postavit pod noční stolek nebo vedle postele směrem na zem / pod postel.

Otázka: Co když nemám blízko zásuvku a nebo mi lampička opravdu nejde nikam vhodně umístit, aby nepřekážela?

Odpověď: Pak můžete zvážit nabíjecí noční světýlko. To lze umístit krásně na zem v okolí postele nebo například na WC.

Otázka: Jak poznám, jestli má moje světlo modrou složku světla?

Odpověď: Vaše světlo může působit teple, ale stejně může mít modrou složku světla. Respektive lze říct, že pokud jste si již nezakoupili speciální žárovku bez modré složky, tak tam modré světlo máte. Doufáme, že s tím časem přijde více výrobců, kteří si uvědomí že světlo je bioaktivní složka, která má vliv na naše hormony. Můžeme vám vaše světla přeměřit spektrometrem. Stejně tak připravujeme ebook s testem nejprodávanějších žárovek.

Otázka: Je opravdu nutné vyvarovat se modrému světlu a nemohu si prostě svítit normální žárovkou? Usnu tak jako tak

Odpověď: Tělo má hlavní dva regulační systémy, které zodpovídají za to, aby člověk usnul. Je to spánkový hormon melatonin, který se produkuje k večeru při chybějícím modrém světle. A pak je to nahromaděný adenosin v mozku, který se produkuje bdělostí. Aby spánek byl zdravý a kvalitní, musí se tyto oba systémy potkat - vysoký melatonin a vysoký adenosin. Pro usnutí ale stačí, když budete mít dostatek adenosinu neboli budete unavení. Usnete, ale spánek nebude kvalitní a z jeho délky si můžete odečíst cca 90 minut. Pokud spíte 8 hodin, za "spánek" lze považovat jen 6,5 hodiny. Navíc ranní mix hormonů, ve kterém budete mít ještě více melatoninu kvůli jeho pozdnímu nástupu způsobí, že se vám nebude dobře vstávat.