Pro kvalitní spánek a rychlé usnutí se musí v našem těle potkat 2 věci - vysoká hodnota adenosinu (únava) a vysoká hodnota melatoninu (signál večera při chybějícím modrém světle). Samozřejmě můžete usnout jen samotnou únavou, ale takové usnutí nemusí být rychlé a spánek nebude kvalitní. Navíc šance, že se probudíte svěží, je také nízká. Kvalitního spánku s rychlým usnutím a svěžím probuzením lze dosáhnout jen tehdy, pokud pečujete o své vnitřní cirkadiánní hodiny.

A jak na to?

90 minut před spánkem se vyhněte modrému světlu.

Modrá složka světla je však v dnešní době bohužel prakticky všude. Modré spektrum je téměř v jakémkoli tradičním osvětlení, i když má teplou bílou barvu. Zároveň je však možné si koupit takové žárovky či LED pásky, které modrou složku opravdu neobsahují, případně si koupit brýle, které blokují 100 % modré složky světla. Vyzkoušet to můžete jednoduše již za pár stokorun. Připravili jsme pro vás 2 startovací balíčky.

Startovací balíček pro ty, kteří zvládnou 90 minut před spaním nekoukat do obrazovek telefonů či televizí

Jednoduše vyměňte žárovku v místnostech, ve kterých se pohybujete 90 minut před spánkem. Dle našich zkušeností se zaměřte na lampičku v pobytové místnosti, ložnici, koupelně a WC. V místnostech jistě máte nějakou lampičku, kde jen vyměníte žárovku za speciální bez modré složky světla. Případně si na zkoušku kupte nějakou levnou lampičku. Koupelna a WC se pro začátek dobře osvětlí buď také žárovkou nebo nočním světýlkem s pohybovým senzorem. Tímto balíčkem si osvětlíte váš byt či dům tak, že se zvládnete připravit na spánek, aniž byste se vystavili modré složce světla, která blokuje produkci spánkových hormonů.

Startovací balíček pro ty, kteří potřebují před spánkem koukat do obrazovek telefonů či televizí

Když máte zdravé osvětlení pro váš spánek, máte z poloviny vyhráno. Dalším hlavním zdrojem modrého světla jsou obrazovky našich elektronických zařízení. Ideální je do obrazovek před spánkem vůbec nekoukat. Pokud se ale i přesto rozhodnete, že se na televizi, počítač či telefon dívat chcete, jedinou efektivní cestou, jak pečovat o svůj cirkadiánní rytmus je zablokovat modré světlo pomocí brýlí. Vezměte si brýle blokující 100 % modré a zelené složky světla alespoň 90 minut před spaním a sundejte si je těsně před ulehnutím do postele, kdy již máte zhasnuto. Brýle zjednodušeně zajistí, že si na sebe můžete svítit čímkoli, ale do vašich očí se nedostane modré spektrum, které blokuje produkci spánkových hormonů. Vyzkoušet to můžete také jednoduše s naším druhým startovacím balíčkem.