Zdravé osvětlení
Dá se říct, že osvětlení našich domovů - žárovky a jiné světelné zdroje obecně dost podceňujeme. Řešíme hlavně množství a pozice světel, ale měli bychom řešit také jeho složení. Z pohledu vlivu na naše tělo je lze rozdělit na dvě kategorie:
Složení světla definuje jakou máme energii, náladu a jak se nám spí.
Chceme vám vysvětlit, proč je dobré mít jeden typ osvětlení na den a jiný na noc.
Viditelné světlo se skládá z elektromagnetických vln v rozmezí 390 nm až 760 nm. Podle jejich zastoupení v paprsku světla vidíme výslednou barvu. Světlo má nějakou konkrétní barvu nebo je bílé, je teplé či studené. Kromě výsledné barvy ale také složení světla přináší určité důsledky pro lidský organismus. Jiné složení = jiný vliv na tělo. O škodlivosti modrého světla večer jistě víte, ale k poznání je toho mnohem více.
Světlo a cirkadiánní rytmus
Každý z nás má v sobě biologické hodiny, které ovlivňují naše nastavení pomocí cirkadiánního rytmu. Ten nám říká, kdy spát a kdy bdít. Evoluce zařídila to, že pro synchronizaci cirkadiánního rytmu je používáno světlo. Respektive spíše díky střídání dne a noci se vůbec vyvinul cirkadiánní rytmus.
Za řízení našich vnitřních hodin je zodpovědná hlavně modrá složka světla.
Proč modrá složka řídí cirkadiánní rytmus
Je prokázané, že modrá barva ovlivňuje cirkadiánní rytmus. Příroda má všechno dokonale vymyšlené, a ačkoli důvody nemůžeme znát se 100% jistotou, existuje obecně přijímaná teorie proč je to právě modrá barva, viz níže.
Na počátku života a vzniku fotoreceptorů (receptory zodpovědné za záchyt světla) se život vyskytoval hlavně v oceánech. A právě světlo v modrém spektru dobře proniká vodou a dostává se do hloubky. Proto bylo navázání cirkadiánního rytmu na modrou barvu výhodné.
Výsledkem evoluce je proces, kdy lze zjednodušeně říci, že pokud oko dostává na sítnici světlo se zastoupenou modrou vlnovou délkou, tělo dostává signál, že je den. Naopak bez modré složky světla naše tělo dostává signál, že je večer.
To nejlepší, co můžete pro své tělo udělat, je mít rozdílné světlo na den i na večer a zajímat se o složení světla vašich žárovek.
Jaké tedy zvolit světlo pro jakou příležitost?
Pro denní osvětlení se podívejte na plnospektrální světlo. Pro večerní osvětlení se naopak zajímejte o osvětlení bez modré složky. Vše se dočtete na odkazech níže.